Co obejmuje medycyna pracy?
Z medycyną pracy miał do czynienia każdy pracownik zatrudniony na umowie o pracę, bez względu na zajmowane stanowisko i obowiązki służbowe. Bez potwierdzenia, że dana osoba nie ma przeciwwskazań do wykonywania określonego zawodu, nie można rozpocząć pracy.
Jakie badania realizuje medycyna pracy?
Kodeks pracy wskazuje, że każdy pracownik powinien obowiązkowo poddać się wstępnym, kontrolnym i okresowym badaniom lekarskim, a także tym zleconym przez lekarza medycyny pracy. I właśnie to realizuje medycyna pracy – dokonuje badania, kontroli, oceny zdrowia oraz warunków środowiskowych pracy danego pracownika, następnie wydaje zaświadczenia o zdolności do wykonywania danego zawodu.
Lekarz medycyny pracy, oceniając zagrożenia oraz stan ogólny zdrowia pracownika, może skierować go na określone badania, np. do laryngologa, okulisty, kardiologa czy poradni psychologicznej. Dodatkowe badania są szczególnie ważne w przypadku osób, pracujących w niebezpiecznych warunkach lub wykonujących pracę o wysokim stopniu ryzyka zachorowania, jak chociażby górnicy, elektrycy wysokościowi czy kierowcy cystern.
Oszczędność czasu i pieniędzy
Konsultacja telefoniczna np. z lekarzem rodzinnym w Krakowie jest również doskonałym rozwiązaniem dla zabieganych. Dzięki telemedycynie można oszczędzić wiele czasu na dojazdy do przychodni czy też oczekiwania w kolejkach do lekarzy. Co więcej, z teleporady można skorzystać w każdym możliwym miejscu. Taki kontakt ze specjalistą pozwala przełamywać bariery geograficzne. Ponadto jest sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Brak dojazdów do przychodni to oszczędność na paliwie czy biletach komunikacji publicznej.