Czym jest medycyna podróży?
- Szczegóły
Wyjazd w tropiki, w subsaharyjskie tereny czy do krajów o mniej rozwiniętej kulturze sanitarnej, generować może spore problemy zdrowotne dla podróżującego. Zagrożeniem mogą stać się choroby tropikalne, rozstroje żołądka, złe samopoczucie czy infekcje i zakażenia bakteryjne i wirusowe. Aby temu zapobiec, warto najpierw udać się do lekarza medycyny podróży.
Wizyta u lekarza medycyny podróży przed wyjazdem
Medycyna podróży ma charakter interdyscyplinarny, łączy w sobie zagadnienia i problemy chorób zakaźnych, epidemiologii, chirurgii czy higieny. Obejmuje ona także wiedzę z zakresu wpływu odmiennego środowiska i klimatu niż te, w których człowiek przebywa na co dzień.
Przed wizytą należy przygotować informacje o celu podróży, długości pobytu, formie planowanego spędzania czasu, przebytych chorobach i aktualnie trwających, alergiach, a także o przyjmowanych obecnie lekach.
W czym pomoże nam lekarz medycyny podróży?
Przede wszystkim wskaże on jakie środki zapobiegawcze należy zastosować przed wyjazdem za granicę, np. szczepienia, testy skórne, badania wysiłkowe. Lekarz medycyny podróży przekaże nam także wiedzę na temat zagrożeń zdrowotnych, występujących w kraju, do którego chcemy się udać. Poinstruuje nas w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych, takich jak malaria, WZW A, dur brzuszny, tężec, biegunki czy HIV. Przekaże on nam najważniejsze informacje, dotyczące szczególnych środków ostrożności, obowiązujących osoby chorujące przewlekle, np. na cukrzycę czy nadciśnienie.
Od lekarza medycyny pracy uzyskamy informację na temat tego, w jaki sposób wyposażyć apteczkę na czas pobytu w obcym środowisku. Jeśli planujemy uprawiać sporty ekstremalne w odmiennym klimacie, lekarz wskaże właściwe warunki zdrowotne, które powinny być spełnione, aby cieszyć się aktywnością fizyczną.