Kiedy udać się do alergologa? Jak wyglądają testy alergologiczne?
- Szczegóły
Alergia jest niewłaściwą, nadmierną lub zbyt gwałtowną reakcją naszego systemu odpornościowego na czynnik zewnętrzny, który organizm błędnie uznał za zagrożenie. Istotne jest wykrycie, jaki czynnik wywołuje objawy choroby i wdrożenie właściwego leczenia – w tym celu należy wybrać się do alergologa, który wykona badania alergologiczne, w celu prawidłowego rozpoznania typu alergii i wywołujących ją alergenów. Podpowiadamy kiedy najlepiej wykonać badania i na czym one polegają.
Kiedy najlepiej udać się do alergologa?
Najlepszym czasem na wykonanie testów jest okres, kiedy nie występują objawy – moment ten jest ustalany przez lekarza, indywidualnie dla każdego pacjenta. Często występujące reakcje alergiczne, to te na pyłki roślin – w przypadku podejrzenia tego typu alergii najlepiej zrobić test od października do grudnia, czyli poza okresem pylenia. W tymże przedziale czasowym z kolei wysokie jest stężenie pyłków roztoczy, dlatego testy w przypadku podejrzenia uczulenia na kurz lepiej zrobić wiosną lub latem.
Przebieg testu
Czy trzeba się do niego przygotować? Nie trzeba, za wyjątkiem osób zażywających leki – wtedy należy zapytać lekarza o stosowne działania (dalsze przyjmowanie ich czy przerwanie). Do testów alergicznych nie musimy podchodzić na czczo, ani stosować specjalnej diety (chyba, że mowa o testach na alergie pokarmowe, np. na pszenicę, nabiał czy orzechy).
Testy skórne natomiast, przeprowadza się na skórze przedramion lub pleców. Samo nakładanie alergenów i substancji kontrolnych na skórę trwa zaledwie kilkanaście minut. Następnie trzeba zaczekać 15-20 minut w poradni alergologicznej. W teście naskórkowym płatkowym odczyt wyników wykonywany jest dwukrotnie – po 48 i 72 godzinach od umieszczenia alergenów na skórze.
Zazwyczaj wynik testu skórnego dostępny jest w dniu jego przeprowadzenia, po odczytaniu i zinterpretowaniu wyników przez lekarza. Na podstawie swej diagnozy alergolog dobiera odpowiednie leczenie (leki/terapia odczulająca), które zminimalizuje lub całkiem usunie nieprzyjemne objawy.
Nie ignoruj objawów!
Zbagatelizowanie choćby najlżejszych, czy z pozoru nieszkodliwych i trywialnych objawów alergii może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków i wzmożenia się reakcji organizmu, lub nawet do niebezpieczeństw, takich jak wstrząs anafilaktyczny. Warto przyglądać się uważnie swojemu organizmowi i nie zwlekać z udaniem się do przychodni po poradę do specjalisty. Chodzi w końcu o nasz komfort i o nasze zdrowie, a są to rzeczy, które trzeba stawiać na pierwszym miejscu.