Najważniejsze zasady profilaktyki stomatologicznej
- Szczegóły
Choroby jamy ustnej są powszechnym i często nieestetycznym problemem. Wszyscy marzymy o pięknym uśmiechu, więc tracimy mnóstwo czasu na leczenie i poprawę stanu naszego uzębienia, zapominając o bardzo ważnym elemencie walki z ubytkami zębowymi. O profilaktyce.
Czym jest profilaktyka stomatologiczna?
Profilaktyka jest zapobieganiem występowania różnych schorzeń. Codzienna higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty oszczędzą nam problemów z próchnicą i chorobami przyzębia, a także z przykrym zapachem z ust i przebarwieniami zębów spowodowanymi paleniem papierosów czy piciem kawy i herbaty. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długie lata, musimy przestrzegać określonych zasad profilaktycznych i nie stronić od wizyt u lekarza. Wykonywane w gabinetach zabiegi stomatologiczne pomogą nam w zachowaniu świetnej kondycji jamy ustnej.
Stomatologiczne zabiegi profilaktyczne
Mimo że bardzo dużą rolę w profilaktyce stomatologicznej odgrywamy my sami, myjąc zęby przynajmniej dwa razy dziennie, często potrzebujemy też pomocy stomatologa. Podstawowe zabiegi z tego zakresu to:
- scaling – czynność ta polega na usunięciu z powierzchni zęba kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej, powstałych w wyniku niedokładnego czyszczenia. Zabieg ten zapobiega rozwojowi próchnicy oraz chorobom dziąseł i przyzębia. Działa profilaktycznie i poprawia estetykę uzębienia,
- piaskowanie – wykonywane często ze scalingiem, polega na wyczyszczeniu za pomocą specjalnego piasku tych miejsc, do których nie dociera szczoteczka,
- lakowanie – stomatolog pokrywa powierzchnie zębów najbardziej narażonych na próchnicę specjalnym lakiem. Materiał ten spłyca bruzdy i dołki dzięki czemu możemy je dokładniej oczyścić szczoteczką i pastą w domu. Dodatkowo zapobiega rozwinięciu się próchnicy,
- fluoryzacja –wzmacnia i zabezpiecza szkliwo, zmniejsza nadwrażliwość oraz leczy początkowe zmiany próchnicowe,
- ocena stanu uzębienia i przyzębia – czynność najbardziej prozaiczna ze wszystkich, a jednocześnie najważniejsza. Regularne wizyty u dentysty pozwolą nam stale kontrolować sytuację w naszej jamie ustnej.
Nie ulega wątpliwości, że odpowiednia profilaktyka stomatologiczna zaoszczędzi nam wielu przykrości. Systematyczna higiena i przeglądy u dentysty raz na pół roku pozwolą nam utrzymać jamę ustną w pełnym zdrowiu. Musimy pamiętać, że chore zęby nie muszą boleć, a pełną ocenę ich stanu może wykonać tylko stomatolog.