Rola kolonoskopii w diagnostyce raka jelita grubego
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w krajach rozwiniętych. Z roku na rok diagnozowanych jest coraz więcej osób z tym schorzeniem. Wczesne wykrycie choroby daje blisko 100% szansy na wyleczenie. Niestety im później zostanie zdiagnozowana, tym mniejsze są szanse na przeżycie pacjenta. Rak jelita grubego leczony jest przez onkologa, chirurga onkologa oraz radioterapeutę. Występuje najczęściej u osób po 40 roku życia. Najbardziej narażeni są ludzie pomiędzy 70, a 80 rokiem życia.
Profilaktyka najskuteczniejszą bronią przeciwko rakowi jelita grubego
Najważniejsze w uniknięciu rozwoju choroby jest przestrzeganie zdrowego trybu życia. Kluczowe jest:
- spożywanie dużej ilości owoców i warzyw;
- unikanie palenia papierosów;
- minimalizowanie ilości spożywanych tłuszczów zwierzęcych;
- unikanie konserwantów i żywności wysoko przetworzonej
Rak jelita grubego jest chorobą, która rozwija się powoli, nie dając przez długi czas żadnych symptomów. Pierwsze objawy pojawiają się dopiero w momencie, gdy choroba jest w znacznym stopniu rozwinięta. Symptomy choroby to m.in. obecność krwi w stolcu, biegunki i zaparcia na zmianę, anemia, chudnięcie, nudności oraz bóle brzucha.
Kolonoskopia najskuteczniejszym sposobem na wykrycie raka jelita grubego
Rak jelita grubego rozwija się z polipów znajdujących się na jelicie. Zanim zamienią się one w nowotwór, mija kilkanaście lat. Jest to czas, w którym można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka nawet o 90%. W tym celu wykonywana jest kolonoskopia. Badanie to polega na wprowadzeniu do jelita grubego kolonoskopu, czyli wziernika zakończonego kamerą. W czasie zabiegu możliwe jest wykonanie biopsji oraz usunięcie polipa. Kolonoskopia nie wywołuje bólu, jednak może wiązać się z dyskomfortem w trakcie badania i po nim. Zabieg trwa od 15 do 30 minut. Przed wykonaniem badania konieczne jest oczyszczenie jelita poprzez podanie środków przeczyszczających oraz stosowanie specjalnej diety kilka dni przed badaniem. W dniu zabiegu nie można przyjmować żadnych posiłków.